Konsekwencje utraty zębów

Konsekwencje utraty jednego lub więcej zębów:

Znaczące zmiany w wyglądzie

Utrata zęba lub kilku zębów nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej, choć należy być świadomym tego, że istotnie wpływa na wizerunek. Braki w uzębieniu wraz z biegiem czasu prowadzą do zmian w ogólnym wyglądzie twarzy. Powodem tego jest zanik tkanki kostnej i dziąseł, który powoduje, że policzki i wargi wyraźnie się zapadają. W miejscu po usuniętym zębie w okresie roku może dojść do zaniku nawet 50 – 70% tkanek. Najbardziej widoczne zmiany przynosi jednak całkowite bezzębie, które w niektórych przypadkach może stać się przyczyną znaczących deformacji twarzy polegających np. na wysunięciu brody do przodu, czyli tzw. efektu „baby-jagi”.

Zmiana ułożenia pozostałych zębów

Konsekwencją braków w uzębieniu może być nie tylko zmiana układu ułożenia pozostałych zębów w jamie ustnej, ale i nawet utrata kolejnych zębów! W zaburzonym układzie dochodzi do przeciążeń zgryzowych zdrowych zębów, które w efekcie szybciej się ścierają, kruszą, a nawet pękają czy przechylają. W wyniku przesunięć zębów między nimi powstają też szpary, w których zalegają resztki pokarmów zwiększające ryzyko rozwoju próchnicy i paradontozy.

Obniżony komfort na co dzień

Warto też zaznaczyć, że utrata zębów odbija się negatywnie na codziennym komforcie. Braki w uzębieniu utrudniają prawidłowe gryzienie i przeżuwanie, z kolei całkowite bezzębie w wielu przypadkach to w ogóle uniemożliwia. Dodatkowym problemem, do którego może prowadzić utrata zębów, są wady wymowy. Braki w uzębieniu przyczyniają się np. do seplenienia, które utrudnia komunikację i odbiera pewność siebie.

Dla własnego komfortu, ale i dla zdrowia nie należy więc bagatelizować utraty nawet jednego zęba, a wszelkie ubytki i braki warto uzupełniać na bieżąco w naszym gabinecie Stomatologia Karolewscy.