Leczenie kanałowe (endodoncja)

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej, której celem jest diagnostyka i leczenie chorób miazgi zębowej. Leczenie endodontyczne potocznie określa się mianem leczenia kanałowego. Powodem tego jest fakt, że zabiegi przeprowadza się w kanałach zębowych.

Leczenie kanałowe

Wskazania do leczenia

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest najczęściej stan zapalny miazgi zębowej, będący efektem pojawienia się zaawansowanych zmian próchnicowych. Leczenie endodontyczne bywa też konieczne przy mechanicznych uszkodzeniach zębów oraz przed planowanym leczeniem protetycznym. Endodonta może je również zlecić w przypadku Pacjentów, u których wcześniej takie leczenie zostało przeprowadzone niewłaściwie.
Umów wizytę

Leczenie endodontyczne w gabinecie Stomatologia Karolewscy

Należysz do grona osób, które utożsamiają leczenie kanałowe z bolesnymi i długotrwałymi zabiegami? W takim razie musisz wiedzieć, że nowoczesne leczenie endodontyczne wcale takie być nie musi.

W naszym gabinecie Stomatologia Karolewscy na pierwszym miejscu stawiamy precyzyjną diagnostykę przy wykorzystaniu badań RTG. Dopiero po rozpoznaniu zmian w obrębie miazgi zębowej, wdrażamy leczenie kanałowe. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu, skupiając się na tym, by zminimalizować dyskomfort Pacjenta.

Standardowe leczenie kanałowe polega na:

  1. otwarciu komory zęba,
  2. usunięciu zmian zapalnych przy wykorzystaniu precyzyjnych narzędzi,
  3. dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu ubytku,
  4. szczelnym wypełnieniu kanału specjalnym, plastycznym materiałem.

Leczenie może skończyć się na jednej wizycie, ale niekiedy może być też przeprowadzane w ramach wieloetapowego procesu podczas kilku wizyt. Wszystko zależy od stadium zaawansowania zmian w obrębie miazgi zębowej oraz dyspozycji Pacjenta.