Protetyka

Protetyka stomatologiczna obejmuje diagnostykę i leczenie w zakresie odbudowy utraconych zębów. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się uzupełnianiem zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i leczeniem całkowitego bezzębia.

Zabiegi protetyczne najczęściej utożsamia się z leczeniem osób starszych, które z powodu wieku utraciły zęby stałe. Należy jednak pamiętać, że z usług protetyka mogą korzystać także i osoby młodsze. W ich przypadku powodem leczenia protetycznego może być np. uraz mechaniczny zęba lub utrata uzębienia w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Protetyka

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?
W naszym gabinecie Stomatologia Karolewscy zajmujemy się wypełnianiem ubytków i braków zębowych przy wykorzystaniu uzupełnień stałych oraz ruchomych. Uzupełnienia stałe to takie, które dentysta na stałe mocuje w jamie ustnej. Zaliczyć można do nich:
– implanty,
– wkłady koronowe,
– mosty protetyczne,
– licówki,
– wypełnienia inlay i onlay.
Uzupełnienia ruchome z kolei nie są na stałe zamocowane w jamie ustnej i każdy może je samodzielnie wyjmować i zakładać. Najpopularniejszym rodzajem uzupełnień ruchomych są protezy całkowite lub częściowe.
Umów wizytę

Dlaczego nie należy bagatelizować leczenia protetycznego?

Leczenie protetyczne najczęściej motywuje się kwestiami estetyki. Braki w uzębieniu niekorzystnie wpływają na wizerunek, a to przekłada się m.in. na obniżenie samooceny. Trzeba być jednak świadomym tego, że wygląd nie jest w tym przypadku najważniejszy. O wiele większe znaczenie ma zdrowie oraz codzienny komfort.

Oto, do czego mogą prowadzić braki w uzębieniu: